Arslanköy’ün Düşman İşgalinden Kurtuluşu’nun 99.Yıldönümü Toroslar Kaymakamlığı, Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Toroslar Belediyesi himayelerinde düzenlenen etkinlikle büyük bir coşku içerisinde kutlandı.
 
        Arslanköy Cumhuriyet Alanında düzenlenen Kutlama Programına Mersin Milletvekillerimiz Alpay ANTMEN, Ali Mahir BAŞARIR, Baki ŞİMŞEK ve Cengiz GÖKÇEL, Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Kerim TUFAN, Toroslar Kaymakamı Ahmet Hikmet ŞAHİN, Toroslar Belediye Başkanı Hamit TUNA, Meclis Üyeleri, Siyasi Parti Adayları ve Temsilcileri, İlçe Kurum Müdürleri, Muhtarlarımız, Gazilerimiz ve çok sayıda vatandaş katıldı.
 
        Kutlamalar Atatürk anıtına çelenk sunulmasının ardından Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Çınaraltı Mevkinde Büyük Sorgun ve Güzeloluktan gelecek Kuva-i Milliye’nin katılımını anlatan temsili gösterimi yapılarak Cumhuriyet Meydanına geçildi.
 
        Cumhuriyet Meydanında yapılan kutlamalarda protokol konuşmalarının ardından Arslanköy’ün Düşman İşgalinden Kurtuluşu’nu anlatan temsili gösterim yapıldı. Kutlama programı Halk Oyunları gösterisi ve Mehteran Takımı gösteriminin ardından sona erdi.
 
        Kutlama Programında Toroslar Kaymakamı Ahmet Hikmet ŞAHİN “ 1 Mart Asrlanköy’ün Kurtuluşu münasebetiyle sizlerle birlikte olmaktan dolayı çok mutluyum. Kaymakam olarak katıldığım bu üçüncü Kurtuluş şenliği. Daha önce de 2008 yılında Vali Yardımcısı olarak da aranızda bulunmuş Arslanköy’ün Kurtuluşu’nu beraber kutlamıştık. Memnuniyetle görüyorum ki, her yıl öncesinden daha heyecanlı, daha coşkulu, daha görkemli yaşanıyor. Arslanköy ve Arslanköylüler ilk kurtuluş günündeki heyecanı bugün de aynıyla yaşıyor.
 
        Arslanköy bölgesine ve Ülkesine damga vuran olayların odağıdır. Nasıl ki kurtuluş mücadelesinde canını hiçe sayarak düşmanın karşısına dikilmişlerse, 1946’da demokrasi için ayağa kalmışlar, 15 Temmuz da yine demokrasiyi korumak için meydanlara dökülmüşlerdir. Yani Vatan söz konusu olduğunda gerisi teferruattır diyenlerin yurdudur Arslanköy.
 
        Yine yetiştirdiği her meslekten temayüz etmiş insanların ve kadınların toplumsal hayata etkin katıldıkları yerdir Arslanköy. Ve Büyük Atatürk’ün ümidin işareti olarak gördüğü Torosların başındaki tüten ve sonsuza kadar tütecek olan ocaktır Arslanköy.
 
        Daha öncede söyledim şimdi de söyleyeceğim “Dedelerinizle ne kadar gurur duyarsanız hakkınızdır” ancak emin olun dedelerinizde bu günleri görse sizlerle gurur duyardı. Bu vesile ile hepinize teşekkür ediyor, sevgi ve saygıyla selamlıyorum” dedi.