Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı tarafından “Yarını İnşa Et” Teknoloji Eğitim Programı kapsamında İlçemiz Kadri Şaman MTSO Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin “UYKUDA ÖLÜME SON” Projesi karbon monoksitin sebep olduğu zehirlenme ve ölümlerin önüne geçmek amacıyla simülasyonunu hazırladığı sensörler, olası tehlike anında önceden belirlenen cep telefonlarına mesaj göndererek, "zehirli gaza" maruz kalanların yardımına koşulmasına imkan tanımaktadır.
 
        Projede Kadri Şaman MTSO Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Kimya Öğretmeni Berrin TOSMUR ŞAHİN, okul öğrencileri Gülcan ERKAL, Sertay SAKAR, Enes İLÇİKTOĞ ve Yusuf EMUN katkı sundu
 
        Projede önemli bir yere sahip olan sensörler, Amerika Birleşik Devletleri Çevre Koruma Ajansı (EPA) ve Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) belirlediği değerler doğrultusunda, kapalı bir ortamın karbonmonoksit seviyesini ölçmeye yarıyor. Sensörler, seviyenin yükselmesiyle oda içerisindeki kişileri "buzzer" cihazı yardımıyla yüksek sesle uyarırken, eş zamanlı olarak duvara montajlanan küçük bir LCD ekrana görsel uyarı verdiriyor. Aynı zamanda odanın herhangi bir yerine yerleştirilen hava tahliye fanının çalıştırılmasını sağlayan ve "pushetta" uygulamasıyla önceden belirlenen cep telefonu numaralarına bildirim mesajı gönderilmesini sağlayan sensörler, böylelikle "sessiz katil" olarak bilinen karbonmonoksite maruz kalanlara hızlıca ilk yardım ve sağlık ekiplerinin müdahale etmesine imkan tanıyor.
 
        Proje için Kimya Öğretmeni Berrin TOSMUR ŞAHİN “Geçen yıl Türkiye genelinde karbonmonoksitten zehirlenen 526 kişiden 116'sının hayatını kaybettiğini anımsattı. Karbonmonoksitin solunum yoluyla girdiği vücutta kana karışıp, oksijen alımını engellediğini ve böylelikle zehirlenme ve ölümlere neden olduğunu, alınacak tedbirlerle karbonmonoksite bağlı zehirlenme ve ölümlerin önüne geçilebilir. Bizim projemiz bu soruna yönelik alınabilecek en önemli tedbirlerden birisidir. Projemizin kapalı olan her ortamda kullanılabileceğini yapmış olduğumuz bir maket ev üzerinde deneyerek başarılı olduk. Önümüzdeki süreçte projemizin tanıtımı için gerekli yerlere başvuru yapacağız. Bu tür  çalışmalarımızda bize desteğini esirgemeyen Milli Eğitim Bakanlığımızın yetkililerine, Toroslar Kaymakamımız Ahmet Hikmet Şahin'e, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Mehmet Badas'a, Okul Müdürümüz Nural Geyik'e ve çalışma arkadaşlarıma teşekkür ederim. Ayrıca uygulanabilir olması ve gerekli desteğin sağlanması için de Sağlık Bakanlığı yetkilileriyle görüşmeyi planlıyoruz” dedi.
 
https://www.youtube.com/watch?v=_byQdhCGxy0&feature=youtu.be